czwartek, 12 marca 2015

PIEROGI WILEŃSKIE

  Pierogi wileńskie to propozycja dla tych,którzy lubią by główną rolę odgrywało ciasto.Mój mąż już od jakiegoś czasu prosił mnie o jakieś dobre pierogi,gdzie będzie dużo ciasta.Od razu wiedziałam,że będą to wileńskie.Drożdżowe ciasto,farsz mięsno-kapuściany i do tego smażone jak pączki.W wersji light można je upiec w piekarniku,ale zapewniam,że te smażone w głębokim oleju wcale nie są nasiąknięte tłuszczem.Wychodzą puszyste,chrupiące i bardzo ale to bardzo smaczne.
Przepis mam od lat,pochodzi z książki s.Leonilli. Z farszem można oczywiście kombinować,jak kto woli.Z przepisu wychodzi ok 30-40 pierogów,w zależności od grubości ciasta.

Ciasto
  •  1/2kg mąki
  • szkl mleka
  • 5dkg drożdży
  •  2 jajka
  •  łyżeczka cukru
  •  1/2 łyżeczki soli
 Zrobić rozczyn: rozdrobnić drożdże,dodać cukier, 2 łyżki ciepłego mleka i 1 łyżka mąki.Wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu by rozczyn podwoił swoją objętość.
Po ok 20 min rozczyn połączyć z mąką,jajkami i pozostałym mlekiem.Wyrobić na gładkie ciasto,ponownie zostawić w ciepłym miejscu by podrosło ok 50min.Stolnicę posypać mąką,rozwałkować na 1/2cm,wykrawać  kółka,nakładać farsz i dobrze zlepić brzegi.Ulepione pierogi przykryć ściereczką i zostawić na ok 10min do wyrośnięcia. Wrzucać na dobrze rozgrzany tłuszcz i smażyć jak pączki.

Gdyby ktoś skusił się na pierożki mam jedną małą rade.Pierogów wychodzi ok 30-40 sztuk,jest to sporo.Lepiej usmażyć ich tylko tyle ile zdołacie zjeść,resztę surowych schować do lodówki na następny dzień lub zamrozić.Są przepyszne ale ich minusem jest,że na następny dzień są twarde.Przetrzymane zaś w lodówce surowe wcale nie tracą na smaku i są znowu świeżutkie.

2 komentarze:

  1. a można prosić o przepis na farsz? na zdjęciu wygląda bardzo apetycznie a ja jestem początkującą panią domu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Farsz:
      80 dag pieczarek
      2 cebule
      1 łyżka oleju
      sól, pieprz

      Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na patelni z łyżką oleju.
      Pieczarki obrać, wypłukać i zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Dodać do cebuli.
      Całość smażyć aż odparuje cała woda z pieczarek.
      Przyprawić solą, pieprzem i pozostawić do wystygnięcia.
      Farsz mięsno kapuściany:
      ugotowane mięso z rosołu podsmażyć na oleju,po ostudzeniu zmielić w maszynce
      ugotowaną kapustę kiszoną też zmielić
      1 cebulę podsmażyć
      wszystko razem wymieszać,dodać sól,pieprz oraz olej lub trochę rosołu by farsz nie był suchy

      Usuń